07-02-2024

W obecnym roku szkolnym szkoła ATUT włączyła się w realizację Programu Profilaktycznego „Godzina dla Młodych Głów”. Program ten, opracowany przez psychologów zajmujących się codzienną pracą z młodzieżą w Fundacji UNAWEZA, ma na celu wsparcie zarówno dzieci i młodzieży, jak i nauczycieli w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego.

W ciągu pierwszego półrocza odbyły się 4 spotkania z uczniami w ramach tego projektu, podczas których wychowawcy skupiali się na różnych zagadnieniach:

  1. Lekcja 1: Poczuj emocje
  2. Lekcja 2: Nazwij potrzeby
  3. Lekcja 3: Moje granice
  4. Lekcja 4: Potrzebuję pomocy! Jak to zakomunikować?

Jesteśmy przekonani, że wiele dzieci zdobyło głębszą wiedzę na temat swoich emocji, rozpoczęło próby identyfikowania swoich potrzeb i respektowania swoich oraz cudzych granic. Dzięki pracy z wychowawcami uczniowie otrzymali wspólny język do wyrażania swoich uczuć, co na pewno ułatwi rozmowy na różnorodne tematy, zwłaszcza trudne.

Obecnie prowadzimy zajęcia z komunikowania, ponieważ dążymy do tego, aby nasi uczniowie byli gotowi poprosić o pomoc i umieli opowiedzieć o swoich trudnościach. A dorośli uczą się odpowiednio reagować na takie prośby.

Z uwagi na to, że dzieci zyskują coraz większą wiedzę i umiejętności z zakresu zdrowia psychicznego oraz dbania o siebie, zachęcamy rodziców do odwiedzenia strony fundacji UNAWEZA i zapoznania się z możliwościami wsparcia swoich dzieci. Link znajduje się poniżej.

Zespół Psychologiczno-Pedagogiczny – Liderki programu „Godzina dla Młodych Głów”