Cudownych i bezpiecznych wakacji (2)

30-06-2020

Jest taka grupa specjalistów, która przez cały okres pandemii – skromnie i bez rozgłosu – czuwała nad dobrostanem psychicznym (i fizycznym) naszej szkolnej rodziny. Służyła poradami i konsultacjami on-line, prowadziła obserwacje, by w każdej sytuacji móc wspierać dzieci, rodziców i nauczyciel, przygotowywała materiały edukacyjne, wyszukiwała ciekawe webinary, konferencje, wirtualne wykłady i podsuwała “miliion” pomysłów na relaks, dbanie o siebie, relacje, twórczy rozwój i oraz zabawy, które służą całej rodzinie.

U progu wakacji nasz Zespół Psychologiczno-Pedagogiczny dzieli się po raz ostatni w tym roku szkolnym ważnymi zaleceniami w cyklu “Wspierajmy się!”. Korzystajcie!⬇️

Dla wszystkich zmęczonych tym nietypowym półroczem w roku szkolnym nadchodzi wreszcie ulga i wytchnienie – wakacje! Bez zdalnych lekcji, bez zadań domowych, bez projektów… Mamy nadzieję, że zarówno dzieci, jak i rodzice będą mogli odpocząć i nabrać sił na nowe wyzwania w kolejnej klasie.

Niektóre dzieci spędzą wakacje na wyjazdach z rodzicami, inne na koloniach, obozach czy półkoloniach. Ale wszystkie na pewno chętnie zrobią z rodzicami coś innego, niż na codzień – coś radosnego, ekscytującego, bez troski o efekt, za to z radością z przeżywania wspólnych chwil.

Szczególnie ważne dla wszystkich będzie spędzanie czasu na łonie natury, odpoczynek dla wzroku i całego organizmu, po miesiącach pracy przy komputerze. Nieważne, czy będzie to wyprawa jednodniowa na rower, wypad do lasu na jagody czy grzyby, dłuższy wyjazd nad jezioro, spływ kajakowy czy wędrówka górska. Wysiłek fizyczny jest świetną odmianą przy długotrwałym wysiłku umysłowym. Dajmy sobie i naszym dzieciom szansę na uzupełnienie witaminy D3 – witaminy słońca, tak ważnej dla ogólnego funkcjonowania organizmu.

Niektórzy rodzice być może zechcą skorzystać z kilku propozycji na spędzanie czasu z dziećmi, bo warto zawsze zainspirować się czymś nowym – wszak czas wspólny z dziećmi wszyscy rodzice mieli już okazję przeżywać w większym niż do tej pory wymiarze ;).

Może się zdarzyć, że w czasie wakacji znajdzie się taki moment, kiedy nie będzie można wyjechać, praca lub pogoda nie pozwoli na prawdziwe wycieczki… Ratunkiem znów mogą być wycieczki wirtualne – wybierzcie się w najdalsze zakątki świata bez wychodzenia z domu !

https://www.google.com/intl/pl_PL/maps/about/treks/#/grid

Dla dzieci chętnych do stworzenia czegoś ciekawego w dobrze znanym domu (a może u babci na “wakacjach pod gruszą”) ciekawą być może okaże się zachęta do tworzenia własnej wystawy muzealnej.

https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/zorganizuj-wlasna-wystawe/

Pamiętajmy, że nawet banalne, codzienne czynności wykonywane wspólnie z rodzicami mogą dać wiele radości – zawsze warto znaleźć czas na wspólne gotowanie czy majsterkowanie. To nieocenione wspólne chwile!

Aby być bardziej tu i teraz, może zdecydujecie się na wyzwanie i prezentem dla całej rodziny na wspólne wypady będzie pudełko na schowanie smartfonów? To prezent roku minionego w Szwecji, może warto się nad nim zastanowić?

https://www.focus.pl/artykul/pudelko-na-telefony-prezentem-roku-w-szwecji-to-znak-czasow

Wszystkim życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji! Do zobaczenia!

Zespół psychologiczno-pedagogiczny

Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej ATUT