25-03-2021

Podczas VII edycji BAW (organizowanej w formie on-line) zajmowaliśmy się historią badań nad mózgiem i ciekawostkami, które są z nim związane. Neuroplastyczność, maraton uśmiechu, midnfulness i Escape Room – to niekóre z tematów i wyzwań, którymi zajmowali się uczniowie.

Nie zważając na zamknięcie uczniów na nauce zdalnej realizujemy nasz tegoroczny plan dotyczący kolejnej edycji Brain Awareness Week, czyli Tygodnia Wiedzy o Mózgu, którym włączamy się w światowe obchody, jako partner Dana Foundation z USA.

Wszystkie tegoroczne wykłady i zadania dla uczniów przenieśliśmy do internetu. Wydarzenie trwa od 22 do 25 marca 2021.

W jego przygotowaniu uczestniczył zespół nauczycieli i zaproszonych gości z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z Akademii Mindfulness. Odbiorcami, ale i aktywnymi współtwórcami byli uczniowie naszej szkoły oraz Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

W programie BAW można było wziąć udział m.in. w następujących wydarzeniach:

Wprowadzenie do tematyki BAW 2021

  • wykłady Pani Olgi Wójcickiej, wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego., doktorantka na Katedry Fizjologii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego:

Dzień Uśmiechu, czyli jak śmiech sprzyja mózgowi

Każda lekcja przeprowadzona przez nauczycieli w tym dniu była okraszona dowcipem, anegdotą lub zabawnym materiałem audiowizualnym, ale i teorią na temat śmiechu. Tutaj przykład materiału teoretycznego z lekcji języka angielskiego. Ponadto odbyły się:

Mindfulness a mózg

Ćwiczyliśmy uważność i skupienie razem z panią Mają Pelc z Akademii Mindfulness w trakcie wykładów i spotkań pt. “Czym jest uważność dla mojego mózgu” .

Prezentacja: “Gdzie jest mój umysł?”

Neuroplastyczność

  • Uczniowie brali udział w poznawaniu zagadnienia neuroplastyczności, korzystając z ćwiczeń Wendy Suzuki, neurobiologa z New York University oraz zagłębiając się w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie ”Could your brain repair itself?” 
  • Niektórzy gimnastykowali mózgi, poprzez udział w escape roomach- online np. Escape room online – organizowany w ramach Dni Mózgu w Trójmieście
  • Uczniowie zapoznali się również z tworzeniem piramidy potrzeb Abrahama Maslowa i tworzyli własne piramidy potrzeb.

W ramach wydarzeń związanych z BAW odbył się konkurs “Gimnastyka kory” , pełen zadań rozwijających korę mózgową, czyli sprzyjających logicznemu myśleniu. Nie zabrakło w nim również zadań naukowych. W konkursie wystartowało około 50 osób z klas 4-8. Jury wyłoniło 4 zwycięzców z tą samą liczbą punktów! Serdecznie gratulujemy! 

Zawsze  przywiązujemy dużą wagę do feedbacku od uczniów. Zebraliśmy zatem komentarze i informacje, jakie wiadomości najbardziej utkwiły uczniom w pamięci. Uczniowie dzielili się opiniami na temat BAW 2021 korzystając z elektronicznego narzędzia online Jamboard.