ważne słowa -001
Zamieszczone grafiki pochodzą z Forum Przeciw Depresji

23-02-2021

W poczuciu odpowiedzialności za dobrostan naszych podopiecznych włączamy się w  obchody Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. To ważny element działań profilaktycznych realizowanych w naszej szkole, a ogólnopolska inicjatywa społeczna trafia – w naszej ocenie – doskonale w bieżące potrzeby, gdyż szczególnie czasy pandemii bardzo źle wpływają na psychikę zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.

Z danych zawartych na portalu Forum Przeciw Depresji wynika, że od 10-15% młodych ludzi zmaga się z depresją, jednak może to być wartość niedoszacowana, a problem może dotyczyć już niemal co trzeciego nastolatka.

Zespół Psychologiczno-Pedagogiczny szkoły ATUT z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją po raz kolejny postanowił zwrócić uwagę rodziców i nauczycieli na ten palący problem i pomóc w dbaniu o podopiecznych. Przekazujemy więc ważne materiały informacyjne i apelujemy o zgłszanie wszelkich obaw i wątpliwości związanych z obserwacją uczniów.

Sytuacja nauki zdalnej sprzyja izolowaniu się dziecka, zamykaniu na kontakty, które zresztą w obecnej dobie mogą być przecież źródłem niebezpieczeństwa zakażenia. Typowy dla czasu dorastania lęk o to „kim jestem”, „kim będę”, „do czego się nadaję” – potęgowany jest o lęki dotyczące obecnie wszystkich ludzi – „jak długo potrwa pandemia”, „czy będę zdrowy”, „czy moja rodzina jest bezpieczna”…

Zachęcamy do zapoznania się z treścią strony Forum Przeciw Depresji poświęconej tej niebezpiecznej chorobie. Można dowiedzieć się tam:

  • jakie są objawy depresji
  • kiedy zachowanie dziecka powinno niepokoić
  • jak pomagać i co mówić osobie chorującej na depresję.

Znajdują się też tam wskazówki, kiedy należy natychmiast szukać fachowej pomocy, a kiedy dać czas i uwagę, by nasze dziecko mogło poczuć się bezpiecznie i poprosić o pomoc, jeśli jej potrzebuje. Na stronie znajduje się mapa punktów pomocy w całej Polsce oraz strefy dla nastolatków, rodziców i nauczycieli.

ATUTowi Psycholog i Pedagodzy zapraszają również do zapoznania się z infografikami, podsumowującymi najważniejsze informacje na temat depresji.

Depresja może dotknąć każdego. Warto wiedzieć, jak pomóc! Życzymy Rodzicom i Nauczycielom dużo sił w dbaniu o dobrą kondycję psychiczną zarówno swoją, jak i dzieci!

Zespół psychologiczno-pedagogiczny

Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej ATUT